uydu sinyal ayarı

Uydu Sinyal Ayarı

Donmalar, karelenmeler, zayıf sinyal, sinyal yok hataları genellikle şiddetli fırtına, sağanak yağış ve karlı havalardan sonra sık görülmektedir. Yani görüldüğü üzere tv izleme keyfimiz hava durumu ile direkt olarak bağlantılıdır. Hava durumu hariç kötü işçilik, kalitesiz ekipman kullanımı ve insan müdahalesi de bu keyfinizi kaçırabilir. Şayet böyle bir durum yaşarsanız yapmanız gereken iyi bir uydu servisi bulmaktır ve bu servisi sağda solda aramanıza gerek yok, biz buradayız.

Uydu Sinyal Seviyesi Etkenleri

Uydu Sinyal AyarıSinyal seviyesinin düşük olması her ne kadar hava şartları ile bağlantılı da olsa kullandığınız ekipman ile de alakalıdır. Anten çapı bu konuda büyük rol oynar. Ne kadar büyük anten, o kadar yüksek sinyal, LNB gürültü oranı yani “DB” olarak yazar LNB üzerinde 0.1 – 0.2 – 0.3 gibi bu oran ne kadar düşük olursa o kadar iyi olur, tabi bir de marka önemi var çin malı LNB üzerindeki “DB” değeri genellikle doğru değildir. Ve tabi ki kullanılan kablo, RG6 uydu kablosu kullanımı uygundur fakat bu kablonun ucuz versiyonları genellikle az tellidir ve alüminyumdan yapılır. Daha iyi sinyal için RG6 kablosunun bakır ve çok telli olması daha yüksek sinyal seviyesi sağlayacaktır. Bunlara dikkat edildiği gibi kurulum sırasında çok iyi bir sinyal ince ayarı yapılırsa alabileceğiniz sinyal oranı maksimuma ulaşır ve  bu da hava şartlarından daha az etkileneceğiniz anlamına gelir ve bu da daha az sorun yaşamak demektir.

Sık Sık Sinyal Sorunu Yaşanıyorsa

Sürekli sinyal problemleri yaşıyorsanız bir yerlerde bir sorun var demektir. Anten dönmelerinden kaynaklanmayan sinyal sorunları genellikle bağlantı noktalarından kaynalıdır mesela LNB fişi, buraya girecek yağmur damlası kısa devreye sebep olabilir ya daha çift ve daha fazla çanak kullanıyorsanız diseqc bağlantısı oksitlenme nedeniyle temassızlık yapabilir ve en sık karşılaşılan durum kabloda ek olması. Ek temassızlık yapabileceği gibi sinyal seviyesinde de düşüşe neden olur. Sizin de kablonuzda ek varsa kablonuzu mutlaka tek parça kaliteli bir kablo ile değiştirin, bu yaşadığınız sinyal sorunlarını büyük oranda çözecektir. Diğer olası sinyal sorunu sebeplerini aşağıda sıraladık.

  • Arıza yapmış bir LNB
  • Arızalı bir Diseqc switch
  • Kalitesiz ve ek’li Kablo
  • Bağlantı noktalarında oksitlenme
  • Rüzgarda yamulmuş çanak anten
  • Anten karşısında yükselen yeni bina
  • Anten karşısında yaprak açan ağaç
  • Rüzgar nedeniyle oynamış anten
  • Arızalı uydu alıcı tuneri

Uydu sinyal sorununuzun sebebi ne olursa olsun elbette bir çözümü her zaman var. Sorunsuz televizyon izlemek istiyorsanız servis olarak bizi çağırın ve uydu sisteminizi tepeden tırnağa komple inceleyelim, size sorun çıkaran noktalarını tespit edelim ve bu sorunları kökten çözelim. 25 yıllık uydu tecrübemiz bu konuda son derece etkilidir. Siz de televizyon izleme keyfinize kaldığınız yerden devam edin.