Buz Tutmuş Klima Borusu

Klima gazının bittiğini nasıl anlayabiliriz?

Bu sorunun tek değil, birkaç tane cevabı var. Baştan söyleyelim klima gazı zamanla tükenen bir şey değildir, yani klima çalışırken soğutucu akışkan (klima gazı) tüketmez. Gaz eksilmesinin veya tükenmesinin sebebi klimanın kendisinde veya boru tesisatından kaynaklı gaz sızıntısıdır. Hatalı ve özensiz yapılan bir montaj, zamanla yıpranan ve zayıflayan bakır borular, iyi sıkılmamış rekorlar, arızalı sibop, kaynak noktaları vs. vs. gibi daha bir sürü sebep gaz eksilmesine neden olabilir. Peki gazın eksildiği ya da bittiği nasıl anlaşılır?

Her şeyden önce klimayı soğutma moduna aldığımızı, derecenin kumandadan 16 – 18 gibi minimum değerlere ayarlandığını ve dış ortam sıcaklığının da yaz ortalamasına göre 25 – 45 derece arasında olduğunu varsayalım. Bu durumda öncelikle klima kompresörünün devreye girdiğine emin olalım çünkü arızalı kompresöre sahip bir klima hiç bir şekilde ısıtma ve soğutma yapmayacaktır. Dış ünite fanı çalışıyor ve kompresörün devreye girdiğine dair titreşim veya kompresör sesi duyuluyorsa gaz konusuna geçebiliriz.

1.) Zamanla Düşen Soğutma Performansı

Klima gazı eksilirse ve belli bir seviyenin altına düşmezse cihaz hala soğutma yapmaya devam eder ancak klimanın performansında hissedilir bir düşüş olur. Klima oda sıcaklığını ayarlanan dereceye düşüremeyeceği için daha uzun süre ara vermeden çalışmaya devam eder. Bazı yeni nesil klimalarda basınç sensörü vardır, gaz basıncı düştüğünde bunu algılar ve kompresörü koruma amaçlı hataya geçer.

2.) Klima Bakır Borularında Buzlanma

Buz tutan bakır borular ya aşırı kirlenmiş toz filtreleri nedeniyle ya da düşük gaz basıncı nedeniyle buzlanma yapar. Klimanızın dış ünitesini kontrol etme şansınız varsa ünite bağlantısındaki bakır boruların buz tutup tutmadığına bakabilirsiniz. Eğer ince boru buz tutmuşsa bu klima gazınız eksik demek, kalın boru genelde iç ünite toz filtreleri dolup tıkandığı zaman buzlanır.

3.) Klimanın Odaya Su Akıtması

Gaz eksilmesini anlayabileceğiniz diğer bir durum klimanızın sebepsiz yere su akıtmaya başlaması. Eğer klimanız durduk yere altından su damlatmaya başlarsa bu genellikle eksik gaz nedeniyle buz tutan evoparatör bobininin üzerindeki buzun çözülmesi ve bobin kenarlarından süzülerek tavanın taşmasından kaynaklanmaktadır. Alttaki resime göre kendi klimanızı kontrol edebilirsiniz.

Buzlu Klima

3.) Klimanın Ilık Üflemesi

Klimanız yaz sıcaklarında ılık üflerse ve kompresörün çalıştığına eminseniz gazı tamamen kaçtı demektir. Klima gazı ister eksilsin ister tümüyle bitsin yapılması gereken ilk iş gaz eksilmesinin sebebini bulmaktır. Sorunu çözmeden yapılacak gaz dolumu gazın tekrar kaçacağı anlamına gelir ve bu durumda yapılan masraf boşa gidecektir. Kaçak bulmanın çeşitli yöntemleri var, bu yöntemler vasıtasıyla kaçak tespit edilir, bakır boruda kırık varsa kaynak yapılır, rekorlar gevşek ise sıkılır, gerekirse boru komple yenisiyle değiştirilir ardından vakum yapılır ve gaz dolumu gerçekleştirilir.

Bizi Arayın!