Klima Gaz Kaçağı Belirtileri

Klimada Gaz Kaçağı Olduğuna Dair Belirtiler

Klimanızda gaz kaçağı olduğunu nasıl anlarsınız?

Klima sisteminizdeki freon yani klima gazı, iç mekan havanızı serin ve konforlu tutmak için çok önemli bir rol oynar. Ne yazık ki klimanız bir noktada bir gaz kaçağı yaşayabilir ve bu durum sizin evinizde sıcaktan bunalmanıza neden olabilir. Klimanızdaki düşük gaz seviyesi bazı erken belirtiler verir ve işte bu yazımız tam da bununla ilgili.

Klima gaz eksikliğinin belirtileri:

1. Soğutma Performansında Düşüş

Soğutucu akışkanın yani klima gazının ana sorumluluklarından biri evinizin içindeki ısıyı emmek ve sonra dışarıya taşımaktır. Bununla birlikte soğutucu gaz seviyesi düşükse klimanız etkili bir şekilde soğutma yapamaz. Bulunduğunuz ortam yeterince soğumayacaktır ve bu bir freon sızıntı belirtisi olabilir.

2. Buz Tutmuş Evaporatör Bobini

Klima sisteminizde muhtemel bir gaz kaçağının açık bir göstergesi donmuş evaporatör bobinleri yani klima iç ünitesinin kapağını açtığınızda filtrelerin altındaki alüminyum petekler. Bu petekler buz kaplı ise gaz seviyeniz düşük demektir. Normal olarak, sisteminizdeki soğutucu akışkan donma sorunlarını önlediği varsayılan bu bobine yeterli ısı sağlar.

3. Yüksek Elektrik Faturaları

Klima sisteminizi incelemeden de bazen potansiyel bir gaz sızıntısı tespit edebilirsiniz. Aylık elektrik faturalarınızı çok dikkatli inceleyiniz, normalden daha mı yüksek? Önemli ölçüde daha fazla ödüyorsanız ve bunun nedenini açıklayamıyorsanız bunun sebebi klima gazının seviyesinin düşük olması olabilir.

Düşük gaz seviyesi ortamın ayarlanan sıcaklık derecesine ulaşması için daha fazla çalışma süresine ihtiyaç duyacağından bekleme süresine geçmeyip kompresörün sürekli çalışması nedeniyle elektrik tüketiminde artışa sebep olacaktır ve bu da doğal olarak faturanıza yansıyacaktır.

Bir Klima Servisi Çağırın

Her ne kadar freon gaz sızıntısı küçük bir sorun gibi görünse de yüksek elektrik faturalarına neden olabilir ve dışarıda hava sıcakken sizin bulunduğunuz ortamda konforunuzdan olmanıza sebebiyet verebilir. Bu sorunları yaşamamak için potansiyel bir gaz sızıntısı belirtilerine dikkat etmek çok önemlidir.

Gaz kaçağından şüphe ediyorsanız işinde ehil bir klima servisi çağırıp sisteminizi incelemesini ve varsa gaz kaçağını onarıp klima gazını olması gerektiği seviyeye dolum yapmasını talep edebilirsiniz. Bu sadece sisteminizin verimli çalışmasına yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda tüm aileniz için yaz aylarını kolaylaştırmayı da sağlayacaktır.