Klima Gazının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Klima Gazının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Klima gazının bittiğini nasıl anlayabiliriz?

Bu sorunun tek değil, birkaç tane cevabı var. Baştan söyleyelim klima gazı zamanla tükenen bir şey değildir, yani klima çalışırken soğutucu akışkan (klima gazı) tüketmez. Gaz eksilmesinin veya tükenmesinin sebebi klimanın kendisinde veya boru tesisatından kaynaklı gaz sızıntısıdır. Hatalı ve özensiz yapılan bir montaj, zamanla yıpranan ve zayıflayan bakır borular, iyi sıkılmamış rekorlar, arızalı sibop, kaynak noktaları vs. vs. gibi daha bir sürü sebep gaz eksilmesine neden olabilir. Peki gazın eksildiği ya da bittiği nasıl anlaşılır?

Her şeyden önce klimayı soğutma moduna aldığımızı, derecenin kumandadan 16 – 18 gibi minimum değerlere ayarlandığını ve dış ortam sıcaklığının da yaz ortalamasına göre 25 – 45 derece arasında olduğunu varsayalım. Bu durumda öncelikle klima kompresörünün devreye girdiğine emin olalım çünkü arızalı kompresöre sahip bir klima hiç bir şekilde ısıtma ve soğutma yapmayacaktır. Dış ünite fanı çalışıyor ve kompresörün devreye girdiğine dair titreşim veya kompresör sesi duyuluyorsa gaz konusuna geçebiliriz.

1.) Zamanla Düşen Soğutma Performansı

Klima gazı eksilirse ve belli bir seviyenin altına düşmezse cihaz hala soğutma yapmaya devam eder ancak klimanın performansında hissedilir bir düşüş olur. Klima oda sıcaklığını ayarlanan dereceye düşüremeyeceği için daha uzun süre ara vermeden çalışmaya devam eder. Bazı yeni nesil klimalarda basınç sensörü vardır, gaz basıncı düştüğünde bunu algılar ve kompresörü koruma amaçlı hataya geçer.

2.) Klima Bakır Borularında Buzlanma

Buz tutan bakır borular ya aşırı kirlenmiş toz filtreleri nedeniyle ya da düşük gaz basıncı nedeniyle buzlanma yapar. Klimanızın dış ünitesini kontrol etme şansınız varsa ünite bağlantısındaki bakır boruların buz tutup tutmadığına bakabilirsiniz. Eğer ince boru buz tutmuşsa bu klima gazınız eksik demek, kalın boru genelde iç ünite toz filtreleri dolup tıkandığı zaman buzlanır.

3.) Klimanın Odaya Su Akıtması

Gaz eksilmesini anlayabileceğiniz diğer bir durum klimanızın sebepsiz yere su akıtmaya başlaması. Eğer klimanız durduk yere altından su damlatmaya başlarsa bu genellikle eksik gaz nedeniyle buz tutan evoparatör bobininin üzerindeki buzun çözülmesi ve bobin kenarlarından süzülerek tavanın taşmasından kaynaklanmaktadır. Alttaki resime göre kendi klimanızı kontrol edebilirsiniz.

Buzlu Klima

3.) Klimanın Ilık Üflemesi

Klimanız yaz sıcaklarında ılık üflerse ve kompresörün çalıştığına eminseniz gazı tamamen kaçtı demektir. Klima gazı ister eksilsin ister tümüyle bitsin yapılması gereken ilk iş gaz eksilmesinin sebebini bulmaktır. Sorunu çözmeden yapılacak gaz dolumu gazın tekrar kaçacağı anlamına gelir ve bu durumda yapılan masraf boşa gidecektir. Kaçak bulmanın çeşitli yöntemleri var, bu yöntemler vasıtasıyla kaçak tespit edilir, bakır boruda kırık varsa kaynak yapılır, rekorlar gevşek ise sıkılır, gerekirse boru komple yenisiyle değiştirilir ardından vakum yapılır ve gaz dolumu gerçekleştirilir.

Bizi Arayın!

Klima Gazı Dolum Fiyatları 2020 – 2021

Klima Gazı Dolum Fiyatları 2020 – 2021

Klima Gazları Dolum Fiyatları

Sitemize arama motoru aracılığı ile gelen ziyaretçilerin büyük bir bölümü “Klima Gazı Dolum Fiyatları” araması ile gelmektedir. Klima sahibi herkesin en az bir kez klima gaz sorunu yaşadığı bir gerçektir. Klima gazı cihazınızın ısıtma ve soğutma yapabilmesi için ihtiyaç duyduğu olmazsa olmazdır.

Klimanızın bakır boruları içerisinde dolaşan bu gaz adeta insan damarlarında dolaşan kan gibidir. Kan kaybı yaşarsak başımız döner, ayakta duramayız, bayılırız veya ölürüz.

Klima gazı eksilen bir klima cihazı soğutma performansını büyük oranda kaybeder fakat gaz tamamen kaçmışsa ısıtma ve soğutma yapmaz. Tekrar dolum yapılana kadar iç ünitenizin fanı bir vantilatör gibi sadece üfler fakat bu ortamınızı soğutmaya yetmez.

Bazı müşterilerimiz klima gazı ne kadar zamanda biter diye bize soruyorlar. Klima gazı biten bir gaz değildir, sadece klimanızda veya boru tesisatında kaçak varsa biter. Kaçağı olmayan Klima gaz dolumuna ihtiyaç duymaz, mevcut gazı klimanın çalışma ömrü boyunca kullanabilirsiniz.

Gelelim Klima Gazı Dolum Fiyatlarına. Klimalar farklı özelliklerde gaz kullanabilirler fakat piyasada genelde en çok kullanılan 3 çeşit klima gazı vardır ve bu gazların fiyatları farklılık göstermektedir.

Türkiye’de kullanımda olan 10 – 20 sene öncesinde üretilen klimaların büyük bölümü artık üretimi durdurulan ve çevreye zararlı olan R22 gazını kullanmaktadır. Bu gazın kullandığınız cihaza bağlı dolum fiyatı 200 – 600 TL arasında olabilmektedir.

Daha yeni klimalarda R410A gazı kullanılır, bu gazın yapısı gereği ilave seçeneği olmadığından sistemde biraz gaz olsa bile boşaltılıp tekrar doldurulması gerekmektedir, dolayısıyla tam dolum olacağından fiyatı 200 – 550 TL arası değişebilmektedir.

Daha az kullanılan ve bir kaç marka cihazın kullandığı R407C gazı da 200 – 600 TL arasında değişebilmektedir. Bahsedilen fiyatlar 2021 Yılı Klima Gazı Dolum Fiyatlarıdır ve değişebilmektedir. Daha detaylı fiyat bilgisi için Fiyat Listemizi inceleyebilirsiniz. Umarım yazımız faydalı olmuştur.

Bazı Gaz Dolum Fiyatları

Gaz ÇeşitiKlima KapasitesiDolum Fiyatı
R22 KLİMA GAZI DOLUMU 9000 BTU KLİMA 300 TL
R22 KLİMA GAZI DOLUMU 12000 BTU KLİMA 300 TL
R22 KLİMA GAZI DOLUMU 18000 BTU KLİMA 330 TL
R22 KLİMA GAZI DOLUMU 24000 BTU KLİMA 330 TL
R22 KLİMA GAZI DOLUMUSALON TİPİ KLİMA 600 TL
R410A KLİMA GAZI DOLUMU 9000 BTU KLİMA 280 TL
R410A KLİMA GAZI DOLUMU 12000 BTU KLİMA 280 TL
R410A KLİMA GAZI DOLUMU 18000 BTU KLİMA 320 TL
R410A KLİMA GAZI DOLUMU 24000 BTU KLİMA 320 TL
R410A KLİMA GAZI DOLUMU SALON TİPİ KLİMA 550 TL

DETAYLI VE TAM FİYAT LİSTESİ İÇİN BURAYI TIKLAYIN

Klima Montaj Hizmeti

Klima Montaj Hizmeti

Klima Montaj Hizmeti

Klima Montajı uzmanlık isteyen bir işlemdir. Montaj sonrası soğutma ve ısıtma performansı direkt kurulum ile alakalıdır. Özensiz ve hatalı yapılan bir montaj klimanızdan verim almanızı etkiler.

İyi bir Klima Montajı nasıl olmalı?

İyi bir klima montajı için yer seçimi çok önemlidir. Isı kaynaklarına yakın yapılan montajlar klimanızın soğutma kapasitesini etkileyecektir. Yapılması gereken şey oda giriş kapıları, televizyon gibi ısı yayan elektronik aletlerden, güneş alan pencerelere yakın yerlerden kaçınmaktır.

Duvar seçiminden sonra dış ünite için kolay ulaşılacak ve iç üniteye yakın bir yer seçilir. Kolay ulaşılması hem montaj rahatlığı bakımından hem de ileride oluşabilecek sorunlarda klimaya müdahalede açısından önemlidir.

Bu ayrıntılara dikkat edilerek ve sağlam montaj malzemeleri kullanılarak ve de görsel estetiğe önem verilerek yapılan bir montajın siz uzun yıllar keyfini çıkarabilirsiniz.

Klima Montajı İsteyin

Montajını yaptırmak istediğiniz klima veya klimalarınız varsa bizi
aşağıdaki numarımızdan arayıp montaj randevusu isteyebilirsiniz.

Klima Markaları

Klima Bakım Hizmeti

Klima Bakım Hizmeti

Klima Bakım Hizmeti ve Temizlik

Yıllık Klima Bakımı çoğu Klima sahibi tarafından ihmal edilen gerekli bir işlemdir. Bakımsız cihazlar hastalıklara neden olabilir ve gereksiz enerji tüketimine ve performans kaybına sebep olurlar.

Klima Bakımı Neden Gereklidir?

Klima Bakımı tüm klimalar için olmazsa olmazdır. Basit bir örnek vermek gerekirse sigara içen insanların akciğerleri soludukları duman nedeniyle zamanla katranlaşırlar ve sigara bağımlıları nefes darlığı çekerler ve türlü hastalıklar baş göstermeye başlar.

Klimalar da ortamdaki tozu ve içtiğiniz sigaranın dumanını çekerler ve zamanla tıkanırlar. Bu durumda klima bakımı yaptırmak klimanızın daha rahat çalışmasına sebep olacaktır. Klimalarda zamanla bakteriler üremeye başlar ve soluduğunuz havaya karışırlar, bakımda kullanılan antibakteriyel ilaçlarla klimanız dezenfekte edilir ve klima kaynaklı hastalık riskleri de ortadan kalkmış olur.

Bakım sırasında klimanızın tüm donanımı ve tesisatı gözden geçirilir, oluşabilecek arıza riskleri varsa önceden tespit edilmiş olur. Bakımlı bir klima daha verimli çalışır ve elektrik faturanızın bakımsız bir klimaya oranla daha az gelmesini sağlar. Klima bakımı cihazınıza hayat verir.

Klima Bakımı İsteyin

Bakımını yaptırmak istediğiniz klima veya klimalarınız varsa bizi
aşağıdaki numarımızdan arayıp bakım randevusu isteyebilirsiniz

Klima Marka

Klima Arıza Tamiri

Klima Arıza Tamiri

Klima Tamir Hizmeti

Klimalar çok faydalı ve konfor sağlayan cihazlardır. Özellikle aşırı nemli ve sıcak havalarda hayatınızı cennete çevirirler. Bozulan bir Klima hayatınızı cehenneme çevirir, çare iyi bir servis.

Klimam Çalışmıyor, Ne Yapmalıyım?

Klimanız çalışmıyor veya çalışıyor fakat soğutmuyorsa servis çağırmadan önce kontrol etmeniz gereken durumlar vardır. Belki servis çağırmanıza gerek kalmayabilir.

Öncelikle elektriklerin kesik olup olmadığını kontrol edin. Klimanızın ayrı sigortası varsa kapalı olup olmadığını kontrol edin. Elektrik mevcut ise ve klima kumandaya tepki vermiyorsa kumandanın pillerini kontrol edin. Klimanız çalışıyor fakat soğutma yapmıyorsa kumandanın soğutma modunda olup olmadığını kontrol edin.

Kumanda soğutma modunda fakat derecesi 25’den fazla ise derecesini düşürün. Her şeye rağmen klimanız çalışmıyor veya soğutmuyorsa servis olarak bizi çağırabilirsiniz.

Klima Tamiri İsteyin

Onarımını yaptırmak istediğiniz klima veya klimalarınız varsa bizi
aşağıdaki numarımızdan arayıp tamir randevusu isteyebilirsiniz.

Klima Markaları

Klima Gaz Dolumu

Klima Gaz Dolumu

Klima Gaz Dolum Hizmeti

Klimaların bakır borularında dolaşan soğutucu gaz adeta damarlarda dolaşan kan gibidir. Onsuz olmaz! Eksilme sebebi ne olursa olsun cihazın tekrar soğutması için eksilen gaz yerine konmalıdır. Klima Gaz Dolumu için bizden servis isteyin.

Klima Gazı Dolum ve İlave İşlemi

Klimalar gaz olmadan hiç bir işe yaramazlar. İç ünite belki bir miktar vantilatör görevi görebilir fakat bu asla klimanın yerini tutmaz. Klimalar çeşitli gazlar kullanır mevcut kullanılan eski klimalarda en yaygın olanı R22’dir, fakat bu gaz ozon tabakasına verdiği zarar nedeniyle artık üretilmemektedir.

Bu gazın yerine alternatif olarak R417A gazının dolumunu yapmaktayız. Daha yeni klimalarda R410A gazı kullanılıyor, yeni üretilen klimaların çoğunda bu gaz mevcut. Bazı amerikan malı klimalar R407C gazını kullanıyorlar fakat bu gazı kullanan klimalara çok nadir rastlamaktayız.

R22 saf bir gaz çeşididir ve bu nedenle eksildiğinde üzerine ilave yapılarak doldurulabilir fakat diğer gazlar farklı gazların birleşiminden oluştukları için eksildiğinde sistemin boşaltılıp tekrar dolum yapılması gerekmektedir. Hangi gaz kullanılırsa kullanılsın eğer eksildiyse kaçak var demektir, önce kaçak bulunup onarılır ve sonra tekrar dolum yapılır aksi takdirde gaz yine kaçacaktır. Biz servis olarak tüm gazların dolumunu yapmaktayız.

Klima Gaz Dolumu İsteyin

Gaz Dolumu yaptırmak istediğiniz klima veya klimalarınız varsa bizi
aşağıdaki numarımızdan arayıp gaz dolum randevusu isteyebilirsiniz.

Klima Markaları

Uydu Çanak Montajı

Uydu Çanak Montajı

Uydu Çanak Anten Montajı

Türksat başta olmak üzere tüm yerli ve yabancı uydulara çanak anten kurulum hizmeti veriyoruz. Türksat 4A, Hotbird, Astra 19, Eurobird, Thor gibi uydular için kurulum yapmaktayız.

Çanak Anten Montajı Tecrübe İster!

Çanak anten kurulumunda izlenmek istenen uydu (ki bu genellikle Türksat olur) için yön belirleme çok önemlidir. Kurulum yapılacak yerde anten ile uydu arasında herhangi bir engel olmamalı. Bina, ağaç, balkon gibi engeller sinyal almanıza mani olabilir.

Anten kolay ulaşılabilecek bir noktaya kurulmalı, kar, fırtına ve yağmur gibi kötü hava şartlarında sinyal sorunu yaşanırsa antene ulaşmak tehlikeli olmamalı. Kurulum esnasında çanak anten yönünde inşaat olmamasına da dikkat edilmeli zira inşaat’ta katlar yükseldikçe anten ile uydu arasında engel teşkil edebilir sonra antenin yerinin değişmesi gerekebilir.

Biz müşterilerimize çanak anten kurduğumuzda bu ayrıntılara dikkat ediyoruz. Astra, Türksat, Eutelsat, Hotbird gibi uydular ya da Digiturk, D-Smart, Tivibu ya da Filbox gibi platformlar olsun yaptığımız çanak anten kurulumlarımız garantimiz altındadır. Yaptığımız montajlarda yaşanacak sinyal sorunlarına 1 yıl ücretsiz müdahale garantisi veriyoruz.

Çanak Montajı İsteyin

Montajını yaptırmak istediğiniz çanak anteniniz varsa veya bizden almak isterseniz bizi
aşağıdaki numaradan arayıp montaj randevusu isteyebilirsiniz.

Uydu Markaları

Uydu Çanak Ayarı

Uydu Çanak Ayarı

Uydu Çanak Sinyal Ayarı

Sinyal Yetersiz veya Sinyal Yok hataları çanak anten kullananların en sık rastladığı sorunlardır. Net bir uydu görüşü olmayan çanak antenlerden verimli sinyal alamazsınız. Çare Uydu Ayarı.

Uydudan Yeterli Sinyal Alamıyor musunuz?

Televizyon izlerken karelenmeler, donmalar, “Sinyal Zayıf” veya “Sinyal Yok” gibi uyarılar özellikle film, dizi veya maç izlerken insanı çileden çıkarabilir. Bu uyarıların sebebi bazen antenin rüzgarda yerinden oynaması olabileceği gibi bazen kopuk kablolara yapılmış eklerden de kaynaklanabilir.

Arızalı LNB, arızalı Diseqc ve merkezi sistem kullanılıyorsa arızalı santral çıkışı da bu uyarılara sebebiyet verebilmektedir. Basit bir sinyal sorunu gibi gözükse de bazen uydu alıcınızın tuneri de arıza yapabilir. Tüm bu arıza çeşitleri sinyal sorunu demektir. Servis olarak bizi çağırdığınızda yapacağımız ilk şey anten ile uydu alıcısı arasındaki kablonun testini yapmak ve uydu sinyalini ölçmek.

Sorun antenden kaynaklanıyorsa ince ayar yaparız ve anteninizi bir daha oynamayacak şekilde sabitleriz. Kablo, Diseqc, Lnb, Uydu Alıcısı gibi arızalarda sorunlu ekipman yenisiyle değiştirilir. Santral sorunlarında bina yönetimi onaylarsa santral değiştirilir. Tekrar yüksek sinyal almanız için gerekli tüm işlemler gerçekleştirilir.

Uydu Sinyal Ayarı İsteyin

Uydu Sinyal Ayarı yaptırmak istediğiniz çanak anteniniz varsa bizi 
aşağıdaki numarımızdan arayıp sinyal ayar randevusu isteyebilirsiniz.

Uydu Markaları

Duvar Tv Montajı

Duvar Tv Montajı

Duvara Televizyon Montajı

Tüplü TV’lerin devri çoktan sona erdi. Yer kaplamayan LCD, LED ve PLAZMA televizyonlar Tv Ünitesi veya Tv Sehpasına gerek duyulmadan duvara monte edilerek yer tasarrufu sağlamaktadırlar.

Duvara TV Montajı mı Yaptırmak İstiyorsunuz?

Artık neredeyse her evde mevcut olan LCD, LED ve Plazma televizyonlar satın alındıklarında çoğunlukla duvar askı aparatıyla gelmektedirler. Bu televizyonları duvara monte ettirmek odanızın daha kullanışlı hale gelmesi demektir. Duvarlarda daha estetik duran bu TV’ler Tv Ünitesi veya Tv Sehpasına ihtiyaç duymazlar.

Biz bu Televizyonların duvara montajlarını yapmaktayız. Gerek kendi askı aparatınız ile gerek bizden alabileceğiniz askı aparatıyla duvar montajını gerçekleştirmekteyiz. İstiyorsanız televizyonunuzu ileri geri, aşağı yukarı veya sağa sola çevirebileceğiniz esnek askı aparatlarımız da mevcut.

Servis talebi sırasında televizyonunuzun ebatını ve ne tür askı aparatı tercih ettiğinizi bize telefonda belirtmeniz yeterli. teknisyenlerimiz montajınızı itina ile gerçekleştireceklerdir.

Duvara TV Montajı İsteyin

Duvara Montajını yaptırmak istediğiniz Televizyonunuz varsa bizi
aşağıdaki numarımızdan arayıp duvara tv montajı randevusu isteyebilirsiniz.

Uydu Markaları

Multifeed LNB Kurulumu

Multifeed LNB Kurulumu

Multifeed Lnb Kurulumu

Multifeed yabancı yayın izlemek isteyip çanak anten için yeterli yeri olmayanlara mevcut çanak ile daha fazla uydu izleme imkanı sağlamaktadır. 90’lık antenle 3-4 uydu izlemeniz mümkün.

Multifeed sistem kurulumu ister misiniz?

Multifeed kurulumu çok hassas bir işlemdir. Tek bir çanak antene yapılacak multifeed aparat ilavesi ile belli uyduları LNB ilave ederek izleyebilirsiniz ancak kurulum işlemi göründüğü kadar basit değildir. Bir uydunun ayarını yaparken diğer uydunun ayarını bozabilirsiniz bu nedenle bu işlem uzman eller tarafından yapılmalıdır. Bizim servis olarak en sık yaptığımız en sık kurulum Türksat + Astra + Hotbird kurulumudur. Kaliteli bir çanak anten ile 6 ve daha fazla uyduyu izlemek mümkün. CCCam Server kullananlar için biz 2 -3 anten kulllanarak 12 civarında uydunun izlenmesini sağlıyoruz. Thor, Astra 4A (eski Sirius), Hotbird, Eutelsat 16A, Eutelsat 10A, Eutelsat 9B, Astra 19, Astra 28, Astra 23, Azersat, Hellassat, Badr, Eutelsat 7A/7B (Digiturk Uydusu) ve daha bir çok uydu için multifeed kurulumu yapıyoruz. İzlemek istediğiniz uydular için bizimle iletişime geçin ve sizin için bu hizmeti sağlayalım.

Multifeed Kurulumu İsteyin

Multifeed Sistem Kurulumu yaptırmak isterseniz bizi
aşağıdaki numarımızdan arayıp Multifeed Kurulum randevusu isteyebilirsiniz.

Uydu Markaları
Whatsapp Mesaj
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonBizi Şimdi Arayın!